Stosowanie blokady alkoholowej ma jeden cel – maksymalnie utrudnić możliwość podróży pojazdem osobie, która zrobić tego nie powinna. Zasada działania jest niezwykle prosta. Urządzenie umożliwi uruchomienie silnika dopiero w momencie kiedy kierowca wprowadzi próbkę powietrza, która nie zawiera alkoholu. W każdym innym przypadku urządzenie zablokuje możliwość uruchomienia pojazdu.
Od 2015 roku w Polsce funkcjonuje ustawa, która reguluje możliwość wykorzystania blokady alkoholowej podczas starania się o wcześniejszy powrót za kierownicę. Zgodnie z art. 182a KK sąd ma możliwość po upływie połowy okresu karencji (lub po minimum 10 latach w momencie kiedy kierowca utracił uprawnienia dożywotnio) wydać postanowienie o dalszym wykonywaniu zakazu prowadzenia pojazdów poprzez możliwość prowadzenia wyłącznie pojazdów, które wyposażone są w blokadę alkoholową. Dzięki temu kierowca może wcześniej wrócić za kierownicę.
Blokada alkoholowa jest również świetnym rozwiązaniem dla firm posiadających własną flotę, ponieważ zabezpiecza je przed kosztami powstałymi w wyniku wypadku spowodowanego przez kierowcę będącego w stanie po spożyciu alkoholu.
W naszym warsztacie montujemy blokady alkoholowe dwóch wiodących marek AutoWatch oraz Lion. Blokady te spełniają wymogi zawarte w rozporządzeniu ministra infrastruktury i budownictwa z dnia 8 lipca 2016r., w sprawie wymagań funkcjonalnych i wymogów technicznych blokady alkoholowej oraz wzoru dokumentu potwierdzającego kalibrację blokady alkoholowej.